AÇIK İSTİHBARAT

Düşünen Beyinlere Bilginin Adresi...
Ajanlar Cirit Atıyor - Sümeyra Yıldız
Tür: İstihbarat
Admin tarafından gönderildi: 06.07.2009 günü, 12:06:46

Papazın derdini dinledi

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Cuntz, Süryani papazla sohbet etti, kilise için 12 bin 500 euro bağışta bulundu

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Güneydoğu gezisinde uğradığı adresler bir hayli dikkat çekti. Ajan görünmlü elçi Cuntz, Süryani vatandaşların yaşadığı Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Sarıköyü’nü ziyaret etti.

Açık İstihbarat

Ajanlar Cirit Atıyor


             Sümeyra Yılmaz - Açık İstihbarat 

Açik Istihbarat'in Resmi
E-Posta Grubu
AçikIstihbaratTürkiye'ye Üye Olun
www.acikistihbarat.com

06.07.2009

 

Türkiye, kağıt parçası olduğu ortaya çıkan ’belge’lerle uğraşır ve boş gündemle boğuşurken, Ankara büyükelçileri Anadolu’da çalışıyor! Kimi Karadeniz’i mesken tutarken, kiminin ilgi alanını Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi oluşturuyor.

Resmi ziyaret numarası...

Elçi görünümlü ajanların formülü basit... Önce vali ya da belediye başkanına göstermelik bir ziyaret düzenleniyor, ardından sözde sivil toplum kuruluşlarıyla temas ve ana uğrak yeri DTP oluyor. Ardından halkla yakın temas ve içişlerine müdahale! 

Yurdun her yanına dağıldılar

Almanlar Mardin’de

Elçİ görünümlü ajanlar önce vali ziyaret edip sonra şehrin içine dalıyorlar. İngiliz elçisi Nick Baird’in (solda) yaptığı gibi...

Alman elçisi Eckart Cuntz ise soluğu Şırnak’ın İdil ilçesinin bir köyünde aldı ve Süryani papazların sorunlarını dinledi!

İngilizler Trabzon’da

İngiliz Elçisi Baird (sağda) Trabzon Eski Valisi Nuri Okutan’ı ziyaret etmişti.

Amerikalılar Diyarbakır’da

ABD’nin elçi görünümlü CIA ajanı James Jeffrey, çıktığı fitne turlarında Türkiye’ye bol bol akıl veriyor! Çok iyi Türkçe bilen Jeffrey, DTP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i de sık sık ziyaret ediyor.

Şer turlarına muhalefetten başka tepki gösteren yok

Türkİye’deki elçilerin, yurdun dört bir yanında çalışmasına (!) muhalefetten tepki yağdı. MHP’li Oktay Vural, “Belli noktalara gidiyorlar, özel ilgileri var!” derken, CHP’li Gürol Ergin,  “Ülkenin birlik ve bütünlüğü için endişeliyim” ifadesini kullandı. 

Türkiye elçi görünümlü AJAN kaynıyor

Türkiye, “darbe planı”, “mayınlı araziler” ve “askerlerin sivil mahkemelerde yargılanması” gibi konuları tartışırken, Ankara’daki büyükelçiler ise Anadolu’da cirit atıyor.

Kimisi  Karadeniz’i adım adım karışlarken, kimisinin ilgi alanını da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi ile kiliseler oluşturuyor.

Gittikleri her yerde göstermelik bir valilik ziyareti ardından sözde sivil toplum kuruluşlarıyla temas kuran elçilerin ana uğrak yerleri DTP teşkilatları oluyor. İktidarın tepkisizliğinden de cesaret bulan ajan elçiler, ülkenin iç konularına müdahale etmekten hiç kaçınmıyor. İşte elçilerin bazı beyan ve faaliyetleri...

Papazın derdini dinledi

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Cuntz, Süryani papazla sohbet etti, kilise için 12 bin 500 euro bağışta bulundu

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Güneydoğu gezisinde uğradığı adresler bir hayli dikkat çekti. Ajan görünmlü elçi Cuntz, Süryani vatandaşların yaşadığı Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Sarıköyü’nü ziyaret etti.

Turabdin Metropoliti Mor Samuel Aktaş’un dertlerini dinleyen Cuntz, köyde bulunan kilise ve köyün bazı eksikliklerinin giderilmesi için 12 bin 500 euro bağışta bulundu. Cuntz, köyde yaşayan Süryani vatandaşlarla da sohbet etti.

DTP’lilerle temel attı

Cuntz, gezisi kapsamında, Batman Belediyesi’nin atık su arıtma tesisinin temel atma törenine de katıldı.  Törende konuşan Cuntz,

“Alman Kalkınma Bankası KFW ve Federal Kalkınma İşbirliği Bakanlığı son 40 yılda belediyelerin alt yapı projeleri için 1 milyar euro kredi tahsis etti”

dedi. 

İç işlerimize karıştı

Eckart Cuntz, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleri ile yaptığı sohbette, Türkiye’nin iç işlerine müdahale etmişti. Deniz Feneri e.V soruşturmasına ilişkin soruları yanıtlayan Cuntz,

“Bu konuyu siyasileştirmenin ve siyasete alet etmenin çok doğru olmadığını düşünüyorum”

demişti. AKP’ye yönelik kapatma davasını anlamsız bulduğunu söyleyen Cunt,

“Yüzde 47‘lik bir oy oranıyla iktidara seçilen demokratik bir partinin kapatılmak istenmesine biz anlam veremiyoruz”

şeklinde konuşmuştu.

Batman’ın atık su arıtma tesisinin temeli, Cuntz  ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk tarafından atıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, ABD Büyükelçisi James Jeffrey’i çok sıcak bir havada karşılamıştı.

Jeffrey, fitne turu düzenliyor

ABD’nin Ankara Büyükelçisi, Türkiye’yi karış karış gezerken, iç işlerimize karışmayı da ihmal etmiyor.

ABD’nin Büyükelçi görünümlü CIA ajanı James Jeffrey, çıktığı fitne turlarında Türkiye’ye akıl vermekten çekinmiyor. Adana Konsolosluğu’nda görevliyken, CIA ajanı olduğu yönünde ciddi eleştiriler alan Jeffrey, kritik dönemlerde kritik yerlerde görev alan ABD’li diplomatlardan birisi.

Jeffrey’in CIA ajanı ve istasyon şefi olduğunu ise Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu ortaya çıkarmıştı. Bu göreve atanmadan önce, ABD eski Başkan George Bush’un ulusal güvenlik danışman yardımcılığı görevini yürüten Jeffrey, Türkiye’yi yakından tanımasıyla biliniyor.

Ermenilerin dostu

Daha önce üç defa Türkiye’de görev yaptığı için Türkçe bilen Jeffrey Ermeni lobisi tarafından oldukça seviliyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan’ın hassasiyetlerini dikkate alması ve milli bir duruş sergilemesinden rahatsız olan Jeffrey, Ermenistan sınırının koşulsuz olarak açılması gerektiğini iddia etmişti. Erdoğan’ın Ermeni sınırı için “Karabağ işgali bitmeden açmayız. Süreç atbaşı ilerleyecek” sözlerine yanıt veren Jeffrey, “Birbirinden farklı bu 2 sorun kendi ivmesinde seyretsin. Sınır koşulsuz olarak açılsın”  demişti. 

Diyarbakır’da işi ne?

Jeffrey ve Adana Konsolosu Eric F. Green, geçtiğmiz günlerde Diyarbakır’da çeşitli temaslarda bulunmuştu. Ajanlar,  DTP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i makamında ziyaret ederek, görüşmüşlerdi. Jeffrey, burada Türkçe yaptığı konuşmada,

“Askeri tedbirlerle güvenlik eylemleri yeterli değil, aynı zamanda siyasi kültürel başka eylemler lazım”

diyerek Türkiye’ye akıl vermeye kalkmıştı. DTP’lileri de ziyaret ettikten sonra Diyarbakır sokaklarını karışlayan  Jeffrey, sözde Kürt sorunu konusunda halkla görüşmüştü.

Camileri de geziyor!


Jeffrey, geçtiğimiz şubat ayında, Atatürk’ün savaş sırasında karargah olarak
seçtiği bina olan Alagöz’deki Karargah Müzesi’ni gezmiş, daha sonra tarihi Maltepe Camii’nde namaz kılan vatandaşları izlemişti.

Fransa diyalog telkin etti

Fransa‘nın Ankara Büyükelçisi Emie, herkesin diyaloga açık olması gerektiğini söyleyerek Türkiye’ye akıl vermeye kalkışmıştı. Emie,

“Herkesi demokrasinin araçlarıyla hareket etmesi yönünde uyarıyoruz. Türk hükümeti, Kürt nüfusu için ekonomik, kültürel ve siyasi alanlarda önlemler almalı. Biz de siz de bu sorunlara siyasi çözümler bulmak zorundayız. Diyalogla ve karşılıklı birbirini anlamakla ilerleyebiliriz”

demişti.

Konsolos, DTP için kulis yaptı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya yaptığı ’karıştırıcı turlar’la ünlü ABD’nin Adana Konsolosu Eric F. Green de, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaretinde DTP için kulis yapmıştı.

Diyarbakır’ı sık sık ziyaret ettiğini belirten Green, bir gazetecinin

“ABD’nin Kürt sorununa bakış açısı nedir ve DTP operasyonunu nasıl değerlendiriyor?”

sorusuna, “Mevcut gözaltılarla ilgili de birkaç kişi ile görüştüm” karşılığını vermişti.

Zirve Yayınevi davasını izlemek için Malatya’ya giden Green, Türk ordusunun PKK’ya yönelik Güneş Harekâtı’nın erken bitirilmesini istemişti. Kapatma davasında karar öncesi yargıyı etki altına alma operasyonuna ABD Adana Başkonsolosu da katılmıştı.

Green, Bitlis Valisi‘ni ziyaretinde, “Yakından izliyoruz, AB süreci etkilenmemeli” diyerek aba altından sopa göstermişti.

Belçika’nın ilgi alanı Ege bölgesi

İzmir‘e yurt dışından yatırımcı çekmek için tanıtım etkinliklerine ağırlık verilirken, bu halkaya Belçika da eklenmişti.

 Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, Belçika heyetinin yaptığı ziyaretin önemine dikkat çekmişti.

Öte yandan, terörist Fehriye Erdal‘ın kaçtığı gün Belçika’nın Büyükelçisi Marc Van Rysselberghe’nin Sabancı Ailesi‘ni ziyaret ettiği ortaya çıkmıştı.

İngilizler Karadeniz’de

İngiltere Büyükelçisi Nick Baird ve eşi Caroline Baird Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Bürosunun organizasyonuyla Trabzon‘un Düzköy ilçesine bağlı Çalköy beldesinde köylülerle buluştu.  Baird burada ilk olarak Çalköy mağarasını gezdi. Köylüler Baird‘ü horonlarla karşıladı.

Bu arada, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde kendilerini “KTÜ Öğrenci Kolektifi” olarak adlandıran bir grup öğrenci, Baird’ü protesto ettikleri için uzaklaştırma cezası almışlardı. İngiltere Büyükelçisi Baird, daha önce de Bursa ve Şanlıurfa’yı gezerek yetkililerden bilgi almıştı.

ŞER GEZİLERE SİYASİLER SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Türkiye’deki AB ülkesi büyükelçilerin, yurdun dört bir yanında yaptığı ziyaretlere siyasilerden tepki geldi. Muhalefete mensup partilerin milletvekilleri, şer turlarını eleştirirken, yapılan görüşmelerin hükümet tarafından yakın takibe alınmasını istedi.

Belli yerlere özel ilgileri var

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, büyükelçilerin belli bölgelere özel ve siyasi bir önem atfetmelerinin kabul edilemez olduğunu  söyledi. Vural, konuyla igili yaptığı değerlendirmede,

“Büyükelçiler turistik ziyaretler için gidiyorlarsa diğer yörelerine ve illerine de gitmeliler. Eğer başka bir siyasi amaç için ve buralara siyasi bir önem atfederek buralarda ziyaretlerde, faaliyetlerde bulunuyorlarsa buraların yabancıların ilgi alanı olduğunu, özel bir önem verdiklerini gösterir. Bu kabul edilemez. Belli bölge ve illerin yabancıların koruması ve kollaması altında olduğu izlenimi vermeleri kabul edilemez. Belli yerleri kendilerinin özel ilgi alanı olarak gösteriyorlar ve siyasi bir amaç güdüyorlar ise bunların hükümet tarafından uyarılmaları gerekiyor”

diye konuştu.

“Bu tür çok özel ziyaretler, yabancıların burada özel ilgilerinin olduğunu gösteriyor”

tespitinde bulunan Vural,

“ Yabancılar bu yerlere özel önem atfetmesi farklı düşünceler içinde olduklarını gösterir. Bu konuda daha dikkatli olunmalı”

şeklinde konuştu.

Devlet mutlaka takibe almalı

MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru da, devletin bu ziyaretleri yakın takibe alması gerektiğini söyledi. Büyükelçilerin yurt genelinde gerçekleştirdikleri ziyaretleri eleştiren Doğru, şunları söyledi:

“Bu ziyaretleri kesinlikle doğru bulmuyorum. Türkiye’nin içişlerine karışılması olarak değerlendiriyorum. Neden bu büyükelçiler belli bölgeleri ve illeri ziyaret ediyor? Kasıtlı olarak yapılan çalışmalar, Türkiye üzerinde oynanan büyük oyunların parçasıdır. Bu büyükelçilerin devletler nezdinde uyarılması gerekiyor. Bugün törenlerde Türk bayrağının açılmasının yasaklandığı, teröristler için TBMM çatısı altındaki bir partinin vekillerinin saygı duruşunda durduğu bir ortamda bu ziyaretlerin gerçekleştirilmesi Türkiye’yi bölmek ve parçalamak isteyenlerin uygulamaya koyduğu planın parçasıdır. Hükümetin bunlara müdahale etmesi, Dışişleri Bakanlığı’nın bu ziyaretleri gerçekleştirenleri ve görüştükleri insanları takibe alması gerekiyor.”

Diyarbakır’da soluğu alıyorlar

CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin, Türkiye’nin Güneydoğusunu koparmak isteyenlerin dışardan destek aldıklarının açıkça görüldüğüne dikkat çekti.

Büyükelçilerin özellikle Güneydoğu’ya yaptıkları ziyaretlerin dikkatli izlenmesi gerektiğini kaydeden Ergin, yetkililerin ve halkın bu ziyaretler ve niyetler konusunda dikkatli olması gerektiğini kaydetti. CHP’li Ergin, şunları söyledi;

“Özellikle Türkiye’nin AB’ye üye olması konusunda AKP döneminde yaşananlar çerçevesinde bu olgu dikkat çekiyor. AB’den kim gelirse Ankara’ya bile uğramadan Güneydoğu’ya ve Diyarbakır’a gidiyor. Bu doğal olarak bizde şu kanıyı oluşturdu; ’AB Türkiye’nin bütünlüğü konusunda hassasiyet göstermiyor. Hatta aykırı davranışlara yol açacak gelişmelere öncülük yapıyor’bu ziyaretleri de bu çerçeve içinde değerlendiriyorum.  Bunların niyetleri konusunda milletin ve yetkililerin çok dikkatli olması gerekiyor.  Bu ziyaretleri görmezden gelirsek ülkenin birlik ve bütünlüğü konusunda çok ciddi sonuçlarla karşılaşırız.”

 

 


www.acikistihbarat.com
Açık İstihbarat @ 2009


Kaynak: Sümeyra Yıldız - Yeniçağ Gazetesi

Bu haber 1768 kez okunmuştur.
YORUMLAR:
Haber yoruma kapalı.
DİĞER İSTİHBARAT HABERLERİ
11.09.2014 16:46 Yakup Saygılı Kendini İçeri Atanların İddianamesini Yazdı
30.08.2014 06:49 Vatana İhanetin Tutanakları - Aydınlık Gazetesi
24.07.2014 06:56 "Paralel" Süreç : Boktan Adalet Terazisinde Tezekten Dirhem - Açık İstihbarat
17.07.2014 11:38 Erdoğan'ın Savaş Kabinesi ve "Armageddon" Senaryosu - Açık İstihbarat
23.06.2014 16:12 3 Şehit , 5 Subay - Yılmaz Özdil
11.06.2014 14:40 IŞİD, MİT ve Musul İşgali - Eren Erdem
05.05.2014 16:56 Generaller - Sivil Paşalar - Mustafa Yıldırım
28.01.2014 17:51 Gülen "Company"'nin Küresel Ağı ve Türkiye
18.01.2014 19:06 NSA'in Casusluk Araçları Kataloğu - Açık İstihbarat
20.12.2013 06:14 Cemaatin Yargı/Emniyet Kadrolarına MİT Operasyonu Geliyor - Fatma Sibel Yüksek/Açık İstihbarat
04.12.2013 06:10 Gülen Şebekesini Perdeleme Görevinde Yine Bir "Dink Arkadaşı" : Fethiye Çetin - Açık İstihbarat
22.11.2013 18:40 O Helikopter Güney Kıbrıs'a mı Gitti? - Yener Dönmez
20.11.2013 15:38 AKP-Cemaat Kavgasının En Önemli Ayağı Cemaat İçi Kavga - Açık İstihbarat
12.11.2013 17:24 Türk Subayı - Ümit Özdağ
18.10.2013 19:28 Asıl Mesele Neymiş Efendim? - Faruk Arslan
19.09.2013 15:40 Kripto Ermeninin PKK'sı Çözülürse, Asıl Ermeni Teröristler Yolda
26.08.2013 14:00 PKK'nın Derin Planı - Ümit Özdağ
13.08.2013 19:31 "Ergenekon" Sanıklarına Yurtdışı Tuzakları - Açık İstihbarat
07.08.2013 06:18 "Ergenekon" Karta 20 Eşit Taksit - Açık İstihbarat
26.06.2013 15:11 Erdoğan'ın Ritz'de Ağırladıkları - Türker Ertürk
2004-2015
Açık İstihbarat